Anasayfa Teknoloji Haberleri Gazetecilerin Yerini Robotlar Alıyor!

Gazetecilerin Yerini Robotlar Alıyor!

by Teknoloji Hocan
yapay zeka gazetecilerin yerini alıyor


Microsoft, yapay zeka yazılımı ile değiştirmeye karar verdikten sonra düzinelerce gazeteci görevden alındı.
Microsoft’un Web sitesinde her gün milyonlarca İngiliz tarafından kullanılan MSN haber ana sayfasını yöneten gazeteciler, robotlar onların yerini alacağı için işten çıkarıldı.
PA Media tarafından istihdam edilen yaklaşık 27 kişiye (eski adıyla Basın Derneği) Perşembe günü Microsoft’un ana sayfalarındaki haber makalelerini seçmek, düzenlemek ve kopyalamak için insan istihdam etmeyi bırakmaya karar vermesinden sonraki bir ay içinde işlerini kaybedecekleri söylendi.
İşten çıkarılan bir personel ise şu açıklamaları yaptı;
Zamanımın büyük çoğunluğunu yapay zekanın işimizi nasıl elinden alacağı ile ilgili haberler okuyup, yazarak geçiriyordum. İşte şimdi o noktadayız. Yapay zeka yüzünden işimden oldum!
Yine bazı çalışanlar yapay zekanın içerikleri bir editör kadar iyi filtreleyemeyeceğini ve bunun sonucunda MSN‘in +18 içeriklerle dolabileceğini söyledi.
Google ve artık MSN gibi bir çok şirket çalışan maaliyetlerini düşürmek ve performansı artırmak için yapay zekaya yöneliyor. Basın sektörü ise günümüzde Yapay Zekadan oldukça etkilenecek gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et