Anasayfa Bilim Haberleri Güneş Kilitlenmesi Nedir? Gerçekten Tehlikeli Mi?

Güneş Kilitlenmesi Nedir? Gerçekten Tehlikeli Mi?

by Teknoloji Hocan
güneş kilitlenmesi nedir
Güneş Kilitlenmesi Nedir? 

Son günlerde sosyal medyada güneş kilitlenmesi olayı sonrası hava sıcaklıklarının eksilere düşmesi, mini buzul çağı gibi etkileri olacağı yönünde bir takım iddialar bulunmaktaydı. Haliyle insanlar Corona ile baş ettiğimiz bu günlerde oldukça panikledi fakat NASA‘ya göre bu durum 11 yıllık bir döngünün parçası ve beklenilen bir olay.

NASA’ya göre Güneş Kilitlenmesi (sun lockdown)  Nedir ?
Her 11 yılda bir güneş lekelerinin kaybolması ve güneşteki solar enerjinin minimum düzeye inmesi durumuna güneş kilitlenmesi deniyor. Güneş lekesi sayısı 2014 yılında oldukça yüksekti ve şimdi beklenen düşük bir noktaya doğru iniyor. Ancak bu durum Güneş’in tamamen donuk olduğu anlamına gelmiyor sadece enerji formunda değişikliklere sebep oluyor.
Peki Güneş Kilitlenmesi Tehlikeli Mi? Endişelenmeli miyiz?
Hayır. Nasa’nın 2020 yılında Küresel İklim Değişikliği ile ilgi yayınladığı yazıda 1600’lü yıllarda Güneş Kilitlenmesi olayının sebep olduğu “mini buzul çağının” günümüzde de aynı etkiyi yaratmayacağı belirtildi. Ayrıca açıklamanın devamında Solar Minimum (Güneş Kilitlenmesi) olayının son 3 yıldaki karbondioksit salınımı yüzünden oluşan iklim değişikliğini dengelemesi bekleniyor.
Ne anlama geliyor? 
İnsanların fosil yakıtları yakmasından kaynaklanan sera gazı emisyonlarının neden olduğu ısınma, uzun süren Grand Solar Minimum’dan gelecek on yıllar süren soğutmadan altı kat daha fazla etkiye sahiptir. Bu sebeple korkulacak bir etkisi olmadığı öngörülmektedir.
Detaylar: Nasa

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et