Anasayfa Kripto Para Binance Kaldıraçlı (Vadeli) İşlem Nedir?

Binance Kaldıraçlı (Vadeli) İşlem Nedir?

by Teknoloji Hocan

 Binance Kaldıraçlı İşlem Nedir? Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli? Liq (Likidasyon) Nedir?

Kaldıraçlı işlem ya da Vadeli İşlem yatırdığınız tutardan daha büyük miktarda alım yapabilmenizi sağlar.

Örneğin BTC/USDT paritesinde kaldıraçlı alım yapmak istiyorsunuz diyelim. 100 USDT’lik Alım/Uzun (Long) emri girip kaldıracı 10x seçtiniz. Eğer aldığınız yerden itibaren BTC %10 yükselirse 200USDT kazanırsınız yani paranız 2x yapmış olur. Ama eğer BTC %10 düşerse yatırdığınız tüm paranızı kaybedersiniz ve pozisyonunuz kapanır. Yani bu işlemde Spot hesabınızdan alacağınız 100 USDT’lik BTC’den daha çabuk kazanma şansınız olduğu gibi daha çabuk ve paranızın tamamını kaybetme şansınız mevcuttur. Kaldıraç arttıkça Risk de artar bunu unutmayın.

Ayrıca Vadeli İşlemlerdeki en önemli nokta alış yaptığınızda size belli bir Likidite fiyatı gösterir eğer Kaldıraçlı İşlem yaptığınız coin o fiyata gelirse yatırdığınız tüm parayı kaybetmiş olursunuz. Yani spot alım gibi fiyat düşse bile elinizde tutacağınız coin olmaz. Otomatik olarak pozisyon kapanır ve paranız gider.

Vadeli İşlemin bir diğer özelliği ise sadece yükselirken değil coin düşerken de kazanabilirsiniz bu da aşağıdaki ekran görüntüsünde vadeli işlemlerden herhangi bir coinin düşeceğini düşünüyorsanız sat kısmına gelip Satış/Kısa (Short) işlemi açarak açtığınız yerden itibaren düştükçe kazanabilirsiniz. Fakat burada da Likidite olayı mevcuttur eğer aldığınız yerden belirtilen Likidite Fiyatına gelirse işlem açtığınız tüm paranızı kaybedersiniz ve pozisyonunuz kapanır yani Spot işlemi gibi o parayı yeniden kazanma gibi bir şansınız kalmaz.

binance kaldıraçlı vadeli işlem
Satış / Kısa düşüş,
Al / Uzun yükseliş için işlem kısmıdır.

Kaldıraçlı İşlemler Oldukça Yüksek Risk içeren işlemlerdir ve kesinlikle önermediğimizi de belirtmeliyiz. Yatırdığınız parayı çok hızlı bir şekilde kaybetme ihtimaliniz mevcuttur.

Yazımız Kesinlikle Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Referans Linkimizle Üye Olarak Komisyon İndirimi Kazanmak İçin BURAYA TIKLAYIN.

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et