Anasayfa Teknoloji Haberleri Çin, Uygur Türkleri Üzerinde Duygu Algılama Yazılımı Test Ediyor

Çin, Uygur Türkleri Üzerinde Duygu Algılama Yazılımı Test Ediyor

by Teknoloji Hocan

Çin, Uygur Türkleri Üzerinde Duygu Algılama Yazılımı Test Ediyor

BBC’ye göre, duygu durumlarını ortaya çıkarmak için yapay zeka ve yüz tanıma kullanan bir kamera sistemi, Sincan’daki Uygurlar üzerinde test edildi.

Bir yazılım mühendisi, bu tür sistemleri eyaletteki polis karakollarına kurduğunu iddia etti.

Kanıt gösterilen bir insan hakları savunucusu bunu şok edici olarak nitelendirdi.

Londra’daki Çin büyükelçiliği iddialara doğrudan yanıt vermedi, ancak tüm etnik gruplarda siyasi ve sosyal hakların garanti edildiğini söylüyor.

Sincan, çoğu Müslüman olan 12 milyon etnik azınlık Uygur’a ev sahipliği yapıyor.

İlde vatandaşlar günlük gözetim altında. Bölge aynı zamanda, insan hakları grupları tarafından yüksek güvenlikli gözaltı kampları olarak adlandırılan ve bir milyondan fazla insanın tutulduğu tahmin edilen, oldukça tartışmalı “yeniden eğitim merkezlerine” ev sahipliği yapmaktadır.

Pekin her zaman bölgede gözetimin gerekli olduğunu savundu çünkü kendi devletini kurmak isteyen ayrılıkçıların terör saldırılarında yüzlerce kişiyi öldürdüğünü söylüyor.

Yazılım mühendisi, güvenliğinden korktuğu için BBC’nin Panorama programıyla anonimlik koşuluyla konuşmayı kabul etti. Çalıştığı şirket de açıklanmıyor.

Ancak Panorama’ya duygu tanıma sisteminin test edildiğini iddia ettiği Uygur tutuklularının beş fotoğrafını gösterdi.

“Çin hükümeti, tıpkı laboratuarlarda sıçanların kullanıldığı gibi Uygurları çeşitli deneyler için test konusu olarak kullanıyor” dedi.

Ve kameraların ildeki polis karakollarına yerleştirilmesindeki rolünün ana hatlarını çizdi: “Duygu tespit kamerasını denekten 3m uzağa yerleştirdik. Yalan dedektörüne benziyor ancak çok daha gelişmiş bir teknoloji.”

Memurların, Çin’deki polis karakollarına yaygın olarak yerleştirilen “emniyet sandalyeleri” kullandıklarını söyledi.

“Bilekleriniz metal tespitlerle yerine kilitlendi ve aynı şey ayak bilekleriniz için de geçerli.”

Yapay zeka sisteminin yüz ifadelerindeki ve cilt gözeneklerindeki küçük değişiklikleri bile tespit etmek ve analiz etmek için nasıl eğitildiğine dair kanıt sağladı.

İddialarına göre, yazılım, kırmızı bölüm olumsuz veya endişeli bir zihin durumunu temsil eden bir pasta grafik oluşturur.

Yazılımın “herhangi bir güvenilir kanıt olmaksızın ön yargılama” amaçlı olduğunu iddia etti.

Londra’daki Çin büyükelçiliği, eyalette duygusal tanıma yazılımının kullanımıyla ilgili sorulara yanıt vermedi, ancak şunları söyledi: “Sincan’daki tüm etnik gruplarda siyasi, ekonomik ve sosyal haklar ve dini inanç özgürlüğü tamamen garanti altına alınmıştır.

“İnsanlar, etnik kökenleri ne olursa olsun uyum içinde yaşarlar ve kişisel özgürlükleri kısıtlamadan istikrarlı ve huzurlu bir yaşam sürerler.”

Kanıtlar İnsan Hakları İzleme Örgütü Çin direktörü Sophie Richardson’a gösterildi.

“Şok edici bir materyal. Bu sadece insanların bir pasta grafiğine indirgenmesi değil, aşırı zorlayıcı koşullarda, muazzam baskı altında olan, anlaşılır bir şekilde gergin olan insanlar ve bu bir suçluluk göstergesi olarak algılanıyor ve bence, bu çok derinden sorunlu. “

Şüpheli davranış

Colorado Üniversitesi’nden Darren Byler’e göre, Uygurlar rutin olarak yerel yetkililere DNA örnekleri sağlamak, dijital taramalardan geçmek ve çoğu kişi listelerini ve metin mesajlarını içeren verileri toplayan bir devlet telefon uygulamasını indirmek zorunda.

“Uygur hayatı artık veri üretmekle ilgili” dedi.

“Herkes akıllı telefonun yanınızda taşımanız gereken bir şey olduğunu biliyor ve eğer onu taşımazsanız alıkonulabilirsiniz, onun tarafından takip edildiğinizi biliyorlar. Ve kaçış yokmuş gibi hissediyorlar” dedi. .

Verilerin çoğu, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün sözde şüpheli davranışları işaret ettiğini iddia ettiği Entegre Ortak Operasyonlar Platformu adlı bir bilgisayar sistemine aktarılıyor.

“Sistem, insanların ön kapı yerine arka kapıdan çıkıp çıkmadıkları, kendilerine ait olmayan bir araca benzin koyup koymadıkları gibi düzinelerce farklı mükemmel yasal davranış hakkında bilgi topluyor,” dedi. Bayan Richardson.

“Yetkililer artık QR kodlarını insanların evlerinin önüne koyuyorlar, böylece kimin orada olması gerektiğini ve kimin olmadığını kolayca anlayabilirler.”

Kaynak: BBC

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et