Anasayfa Teknoloji Haberleri İnsanlar Muhtemelen 150 Yıldan Fazla Yaşayamaz

İnsanlar Muhtemelen 150 Yıldan Fazla Yaşayamaz

by Teknoloji Hocan


Singapur merkezli biyoteknoloji şirketi Gero’nun yeni araştırması, insan vücudunun hastalıklardan, kazalardan veya sistemlerine baskı uygulayan başka herhangi bir şeyden ne kadar iyi geri döndüğünü inceliyor. Bu temel dayanıklılık, insanlar yaşlandıkça azalır ve 80 yaşındaki birinin stresten kurtulması ortalama 40 yaşındaki birine göre üç kat daha uzun sürer.

Şimdiye kadar kötü bir şekilde düşen yaşlı bir kişi tanıyorsanız, bu mantıklı olmalıdır. Böyle bir olaydan kurtulmak, özellikle zayıf bir insan için hayati tehlike oluşturabilir, oysa benzer bir düşüşte çok daha genç biri kısa süreli dinlenmeyle iyileşebilir.

Araştırmacılar tarafından yapılan yeni analize göre, bu düşüşü daha fazla tahmin edin ve insan vücudu direnci 120 ila 150 yaşlarında tamamen ortadan kalkıyor. Başka bir deyişle, bir noktada vücudunuz herhangi bir potansiyel stres etkenden hemen hemen kurtulma yeteneğini kaybediyor.

Araştırmacılar bu sonuca ABD, İngiltere ve Rusya’dan büyük grupların sağlık verilerine bakarak ulaştı. Kan hücresi sayımlarının yanı sıra giyilebilir cihazlar tarafından kaydedilen adım sayılarına baktılar. İnsanlar farklı stres faktörleri deneyimledikçe, kan hücresindeki dalgalanmalar ve adım sayıları, bireyler büyüdükçe iyileşme süresinin uzadığını gösterdi.

Gero’nun kurucu ortağı ve CEO’su Peter Fedichev yaptığı açıklamada, “İnsanlarda yaşlanma, parçalanmanın eşiğinde çalışan karmaşık sistemlerde ortak evrensel özellikler sergiliyor” dedi.

Yeni araştırma, insanların doğduğumuz andan itibaren ölmeye başladıkları fikri için belirli bir miktar doğrulama içeriyor, ancak süreç, otuzlu yaşların ortalarından kırkların ortalarına kadar vücudun direncinin daha fazla azalmaya başladığı yerlerde önemli ölçüde hızlanıyor gibi görünüyor. dik bir şekilde.

Çalışmanın, vücudun 150 yaşından önce stresle başa çıkma – ya da en azından iyileşme – tüm yeteneğini kaybettiği sonucuna varılması, geçen yılki olası maksimum insan yaşını 138 yaşında belirleyen bir tane de dahil olmak üzere benzer çalışmaların sonuçlarıyla aynı doğrultudadır.

“Bu çalışma … Yaşa bağlı hastalıkların en etkili önlenmesi ve tedavisinin bile, gerçek yaşlanma karşıtı tedaviler geliştirilmedikçe neden sadece ortalamayı iyileştirebileceğini, ancak maksimum yaşam süresini iyileştiremeyeceğini açıklıyor,” diye ekliyor ortak yazar Andrei Gudkov, PhD. Roswell Park Kapsamlı Kanser Merkezi Buffalo, New York’ta.

Bu, araştırmacıların umududur – sadece yaşam süresini en üst düzeye çıkarmakla kalmayıp, aynı zamanda bu süre boyunca daha yüksek bir yaşam kalitesi söz konusu olduğunda yolu aydınlatabilir.

Harvard Tıp Fakültesi genetik profesörü David Sinclair, “Araştırma, iyileşme oranının, süreci yavaşlatmak ve sağlık süresini uzatmak için ilaçların gelişimine rehberlik edebilecek yaşlanmanın önemli bir işareti olduğunu gösteriyor” dedi.

Çalışmanın tamamı, Nature Communications dergisinde yayınlandı ve kamuoyuna açıklandı. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et