Anasayfa Teknoloji Haberleri Saklambaç Öğrenen Yapay Zeka

Saklambaç Öğrenen Yapay Zeka

by Teknoloji Hocan

 

Milyonlarca oyundan sonra, makine öğrenimi algoritmaları gerçek dünyaya aktarılabilecek yaratıcı çözümler ve beklenmedik yeni stratejiler buldu.
Bir yapay zeka araştırma şirketi olan OpenAI’deki programcılar yakın zamanda saklambaç oynamak için bir dizi akıllı yapay aracı (botlar) üretti. Amaç, saklananlar ve arayanlar arasındaki rekabetin botları dijital araçları bulmaya ve kullanmaya nasıl yönlendireceğini gözlemlemekti. Bu fikir, oyunu gerçek hayatta oynamış olan herkese tanıdık geliyor; bu bir tür küçültülmüş silahlanma yarışı. Rakibiniz işe yarayan bir strateji benimsediğinde, daha önce yaptığınız şeyi bırakmalı ve yeni, daha iyi bir plan bulmalısınız. Satrançtan StarCraft II’ye kadar oyunları yöneten kuraldır; aynı zamanda evrimsel bir avantaj sağlaması muhtemel görünen bir uyarlamadır.
Yapay zeka ajanları nasıl oynanacağına dair açık talimatlar almamış olsalar da, kısa sürede kaçmayı ve kovalamayı öğrendiler. Yüz milyonlarca oyundan sonra, kendilerine avantaj sağlamak için çevrelerindeki nesneleri kullanmayı öğrendiler. Örneğin saklayıcılar minyatür kaleler inşa etmeyi ve barikat kurmayı öğrendiler; Arayıcılar, yanıt olarak, duvarları ölçeklendirmek ve saklayıcıları bulmak için rampaları nasıl kullanacaklarını öğrendiler.
Bu deney, yapay zekanın saklambaç konusunda daha iyi olması gerektiği için değil, açık uçlu, gerçek dünya sorunlarını çözebilecek bir yapay zeka oluşturmanın bir yolunu önerdiği için önemlidir.

Milyonlarca denemeden sonra AI Ajanları OpenAI ekibinin “kutu sörfü” dediği bir taktik keşfetti. Taktik, Ajanların kutuların üstüne belli bir hızla zıplayıp, hızın etkisiyle kutuları kaydırıp hareket ederek tepeden daha geniş bir görüş alanı ve saklananların duvarlarının arkasına geçme avantajı sağlıyordu. İnsan programcıların hayal ettiğinden daha yenilikçi bir araç kullanımı göstermiş oldular.
Projeyi tasarlayan ve yönlendiren üç OpenAI araştırmacısından biri olan Bowen Baker, “Kutu sörfü gibi böyle şeylere kesinlikle şaşırdık,” dedi. “Bunun olmasını beklemiyorduk ama gerçekleştiğinde heyecan vericiydi.”

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et