Anasayfa Teknoloji Haberleri 2.700 Dolarlık Robot Köpek Sadece Su Taşıyor

2.700 Dolarlık Robot Köpek Sadece Su Taşıyor

by Ege

Fütüristik dört ayaklı robotlar yapan tek şirket Boston Dynamics değil. Çinli firma Unitree Robotics de yıllardır bu işin içinde ve bu hafta en son eserini ortaya çıkardı: Sadece 2.700 dolardan başlayan fiyatlarla, sağlam görünümlü dört ayaklı bir bot Unitree Go1. (Karşılaştırma için, Boston Dynamics’in Spot robotu 74.500 dolara mal oluyor.)

Robot Go1 ne işe yarar?

Videolarında “koşan birini takip etmek” ve “tek bir şişe su taşımak” gibi görevleri yerine getirdiği gösteriliyor. Telefonunuz ve cüzdanınız için 2.700 dolarlık bir robot uşak bulundurmak elbette pratik değil.

Şirketin sitesinde robot için yalnızca temel bir özellik sayfası var, ancak bildiklerimiz şu şekilde:

2.700 $ Go1 Air, 3.500 $ Go1 ve 8.500 $ Go1 Edu. Her biri yaklaşık 12 kg (26 pound) ağırlığında ve daha pahalı modeller daha fazla işlemci gücü ve sensörle geliyor. Otomatik insan takip ve engellerden kaçınma standart olarak geliyor, ancak yalnızca daha pahalı modeller reklamı yapılan 17 km/s’lik en yüksek hıza ulaşabiliyor. Unitree, pil ömrü hakkında da hiçbir şey söylemiyor. Spot’un yalnızca 90 dakikalık çalışma için yeterli güce sahip olduğu göz önüne alındığında, Go1 demo videosunun önerdiği “tüm gün eşlik eden” modunun biraz biraz abartı olduğunu söyleyebiliriz.

İşte robotun tanıtım videosu:

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et