Anasayfa Bilim Haberleri 24 bin Yıl Sonra Canlandı

24 bin Yıl Sonra Canlandı

by Ege

Kuzey Kutbu hayvanı, Sibirya permafrostunda 24.000 yıl donduktan sonra canlandı.

Yeni bir çalışma, Sibirya’nın permafrostunda binlerce yıldır hayatta kalan minik bir tatlı su yaratığı olan “bdelloid rotiferin” olağanüstü yolculuğunu araştırıyor.

Rusya’daki Toprak Biliminde Fizikokimyasal ve Biyolojik Sorunlar Enstitüsü’nden Stas Malavin, “Raporumuz, çok hücreli hayvanların, neredeyse tamamen durmuş metabolizma durumu olan kriptobiyozda on binlerce yıl dayanabileceğinin en sert kanıtıdır” dedi. bir Cell Press bildirisinde.

Malavin, Pazartesi günü Current Biology dergisinde yayınlanan rotiferin inanılmaz hayatta kalma başarısını anlatan bir makalenin ortak yazarıdır.

Malavin’in ekibi, sondaj tekniklerini kullanarak uzak bölgelerdeki donmuş toprak örneklerini toplama konusunda uzmanlaşmıştır. Rotifer, yaklaşık 11 fit (3,5 metre) derinlikten geldi. Araştırmacılar, hayvanı tarihlendirmek için organik maddelerin yaşını belirlemenin bir yolu olan radyokarbon tarihleme yöntemini kullandılar. Çözüldükten sonra ise canlı çoğalmaya başladı.

Sibirya Permafrost’u daha yüz binlerce gizli canlı organizmaya ev sahipliği yapmakta. Bilim adamları onları da yer yüzüne çıkarmak için çabalarını sürdürüyor.

Permafrost Nedir?

Donmuş toprak veya permafrost, jeolojide iki veya daha fazla yıl suyun donma noktası veya altında yer alan topraktır. Sürekli olarak donmuş halde bulunan toprak ve/veya kayaçlardan müteşekkil zemini ifade etmek için kullanılan bir terim.

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et