Anasayfa Teknoloji Haberleri ABD’li Zenginler Neredeyse Hiç Vergi Ödemiyor

ABD’li Zenginler Neredeyse Hiç Vergi Ödemiyor

by Ege

ABD’li milyarderlerin ne kadar az gelir vergisi ödediğini ortaya koyan ayrıntılar bir haber sitesinde sızdırıldı.

ProPublica, Jeff Bezos, Elon Musk ve Warren Buffett dahil dünyanın en zengin insanlarından bazılarının vergi beyannamelerini gördüğünü söyledi.

Web sitesi, Amazon’un Bay Bezos’unun 2007 ve 2011’de vergi ödemediğini, Tesla’nın Bay Musk’ının ise 2018’de hiçbir şey ödemediğini iddia ediyor.

Beyaz Saray sözcüsü sızıntıyı “yasadışı” olarak nitelendirdi ve FBI ve vergi makamları soruşturmayı sürdürüyor.

ProPublica, milyarderlerin vergileriyle ilgili “geniş bir İç Gelir Servisi verisi hazinesi” dediği şeyi analiz ettiğini ve önümüzdeki haftalarda daha fazla ayrıntı yayınlayacağını söyledi.

BBC iddiaları teyit edemese de, iddia edilen sızıntı, zenginler tarafından ödenen vergi miktarı ve genişleyen eşitsizlik hakkında artan tartışmaların olduğu bir zamanda geliyor.

ProPublica, en zengin 25 Amerikalı’nın çoğu ana akım ABD çalışanından daha az vergi ödediğini söyledi – düzeltilmiş brüt gelirin ortalama %15,8’i.

ProPublica’nın kıdemli muhabiri ve editörü Jesse Eisinger, Today Programme’a şunları söyledi: “Bir multi-milyarder olsaydınız [vergiyi] sıfıra indirebilmeniz bizi oldukça şaşırttı. Aslında sıfır vergi ödemek bizi gerçekten etkiledi. Ultra- zengin insanlar sistemi tamamen yasal bir şekilde atlatabilir.”

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et