Anasayfa Teknoloji Haberleri Apple, Müstehcen Fotoğraflar Yüzünden Tazminat Ödeyecek

Apple, Müstehcen Fotoğraflar Yüzünden Tazminat Ödeyecek

by Ege

Apple, Oregon Üniversitesi’nde öğrenci olan bir kadına milyon dolarlarca tazminat ödeyecek. Tazminatın nedeni ise, 21 yaşındaki öğrencinin çıplak resimlerinin 2 Apple çalışanı tarafından internete sızdırılması.

Bundan birkaç yıl önce yaşanan olayda, Amerika’nın Oregon eyaletinde yaşanan bir kadın, bozulan iPhone’unu Apple yetkili servisine götürmüş ve akabinde yaşamının şokunu yaşamış. Bozulan iPhone’u tamir için götürdüğü teknik serviste 2 Apple çalışanı tarafından karşılanan kadın, telefonunu bıraktıktan sonra evine dönmüş. Sonrasında bilgisayarını açtığında ise, kendi iPhone’unda yer alan müstehcen resimlerinin internete sızdırıldığı acı gerçeğiyle karşılaşmış. Kadının telefonundaki resimler, Facebook üzerinden internete yayılmış.

2016 senesinde yaşanan bu olayın ardından bir dizi soruşturma ve mahkeme koridorları ile geçen sürenin ardından şimdi adalet tecelli etmiş durumda. Apple, kadın ile anlaşmaya vardı ve birkaç milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etmiş durumda.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Apple sözcüsü gizlilik ihlalini doğrularken, Apple’ın müşterilerinin gizliliğini oldukça ciddiyetle karşıladığını ve bu konu da önemli önlemler aldığını belirtiyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et