Anasayfa Bilim Haberleri Arktik Denizi’nde Buz Katmanı Bilinenden 2 Kat Süratli Eriyor

Arktik Denizi’nde Buz Katmanı Bilinenden 2 Kat Süratli Eriyor

by Ege

Dünyanın en büyük gündem unsurlarından biri olan iklim krizini daha düzgün anlamak ve tahlil yolları aramak için sayısız çalışma yürütülüyor. Bu noktada bilim insanlarının değişimi incelemek için birinci baktıkları yerlerden biri ise Arktik Denizi.

Arktik Denizi, Dünya’nın serin kalmasını sağlayan en kıymetli bölgelerden biri. Yüzeyi buzlarla kaplı bu deniz, Güneş ışınlarını yansıtarak okyanusların ısısının düşük kalmasına yardım ediyor. Bir nevi gezegenimiz için klima misyonu görüyor.

Erime düşünülenden süratli gerçekleşiyor:

Lakin Arktik Denizi’nin üzerindeki buz katmanı ne yazık ki daima bir erime yaşıyor. İklim krizi buzları erittikçe, deniz suyu ısınıyor ve bu ısınma da iklim krizinin tesirlerinin daha çok artmasına neden olan bir kısır döngüye sebep oluyor.

Bilhassa kuzey yarım kürede yaşanan genel ısınma, sıcak hava dalgaları ve sel felaketleri üzere çok olayların da büyük ölçüde bu döngüden kaynaklandığına yönelik görüşler giderek artıyor. Bu mevzuda yapılan yeni bir araştırma ise buz katmanındaki erimenin şimdiye kadar düşünülenden çok daha süratli gerçekleştiğini ortaya koyuyor.

Araştırmada bilgisayar modellemeleri kullanıldı:

Şimdiye kadar Arktik Denizi’ndeki buzun erime ölçüsünün ve suratının tespit edilmesine yardım eden bilgiler, 1954 ve 1991 yılları ortasında buz kütleleri üzerinde yapılan Sovyet keşiflerinin ölçümlerinden elde edilen bilgilerdi. Fakat global ısınmanın tesirleri, bu dataları geçersiz kılıyordu ve yanlışsız sonuç alınmasını engelliyordu.

Uydu radar manzaralarından buz kalınlığını hesaplamak da mümkün değil zira değişen kar örtüsü ölçüsü sonuçları etkiliyor. Yürütülen yeni araştırmada ise bilim insanları 2002’den 2018’e kadar detaylı kar örtüsü iddiaları üretmek için yeni bilgisayar modellemeleri kullandı. Modeller, kar birikimini kıymetlendirmek için sıcaklık, kar yağışı ve buz kütlesi hareketlerini izledi. Elde edilen sonuçlar ise erimenin düşünülenden iki kat süratli gerçekleştiği sonucunu verdi.

Denizi kaplayan buz ölçüsünün azalması, ticaret yollarını değiştiriyor:

Arktik Denizi’ndeki buzların erimesi, Çin ile Avrupa ortasındaki ticaret yolunun bu bölgeye yönelmesine sebep oluyor. Daha kısa bir rota çizilmesini mümkün kılan bu durum, her ne kadar yolu kısalttığı için daha az karbon emisyonu manasına gelse de birebir vakitte bölgede geri dönüşü olmayacak petrol sızıntısı üzere ihtimalleri de beraberinde getiriyor.

Tıpkı vakitte bölgede bulunan petrol kaynakları da eriyen buz ile birlikte ‘ulaşılabilir’ hale geleceği için bu durum tıpkı vakitte Arktik Denizi bölgesinde petrol arayışlarının da artacağı manasına geliyor. Bu da iklim krizine sebep olan döngüye eklenen yeni bir zincir manasına geliyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et