Anasayfa Kripto Para Bitcoin Mining ve Enerji Tüketimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bitcoin Mining ve Enerji Tüketimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

by Ege

Tesla CEO’su Elon Musk, şirketinin artık araç alımları için Bitcoin’i kabul etmeyeceğini söylediğinde kripto pazarını salladı. 13 Mayıs’ta attığı bir tweet’te Musk, kararının arkasındaki neden olarak madencilik için kullanılan gücü üretmek için kömür ve diğer fosil yakıtların kullanımındaki artışa atıfta bulundu. Tweet’ten çıkan sonuç: Bitcoin’in fiyatı %14 düştü.

Bitcoin, Ethereum, Dogecoin ve diğer popüler kriptolar bu yıl rekor seviyelere ulaştı ve madeni paraları çıkarmak için gereken enerji miktarıyla ilgili endişeleri artırdı. Bitcoin madencilik teçhizatlarının depoları günde 24 saat çalışır ve tüm Arjantin’den daha fazla güç tüketir. Kripto madenciliği için enerji faturası arttıkça, büyüyen iklim krizine ek olarak karbon ve atık miktarı da artıyor.

İşte kripto madenciliği ve enerji tüketimi hakkında bilmeniz gerekenler.

Mining (Madencilik) Nedir?

Bitcoin madenciliği, karmaşık hesaplamalı matematik problemlerini çözen yüksek güçlü bilgisayarlar tarafından gerçekleştirilir; bu sorunlar o kadar karmaşıktır ki güçlü bilgisayarları bile çok zorlar.

Bitcoin madenciliğinin sonucu iki yönlüdür. İlk olarak, bilgisayarlar bitcoin ağındaki bu karmaşık matematik problemlerini çözdüklerinde, yeni bitcoin üretirler (bir madencilik operasyonunun yerden altını çıkarmasından farklı olarak). İkincisi, bitcoin madencileri, hesaplamalı matematik problemlerini çözerek, işlem bilgilerini doğrulayarak bitcoin ödeme ağını güvenilir ve güvenli hale getirir.

Birisi herhangi bir yere bitcoin gönderdiğinde buna işlem denir. Mağazada veya çevrimiçi olarak yapılan işlemler bankalar, satış noktası sistemleri ve fiziksel makbuzlar tarafından belgelenir. Bitcoin madencileri, işlemleri “bloklarda” bir araya toplayarak ve bunları “blockchain” adı verilen halka açık bir kayda ekleyerek aynı şeyi başarır. Düğümler daha sonra gelecekte doğrulanabilmeleri için bu blokların kayıtlarını tutar.

Madenciler yaptıkları bu işlem için ise Bitcoin veya hangi coinin madenciliğini yapıyorlarsa onunla belirli oranda ödüllendirilirler.

Mining Rig Nedir?

Birden çok ekran kartına sahip sadece anakarta bağlı çalışan bilgisayarlardır. Donanımlar, hesaplamaları yapmak için genellikle Nvidia ve AMD’nin güçlü GPU’larını kullanır ve yüksek voltajlı güç kaynakları gerektirir. Madenciliğin popülaritesi, günümüzde grafik kartında stok sıkıntısına yol açmıştır.

Mining Neden Bu Kadar Çok Enerji Tüketir?

Yeni başlayanlar için, madencilik teçhizatlarındaki grafik kartları günde 24 saat çalışır. Bu, internette gezinmekten çok daha fazla güç tüketir. Üç GPU’lu bir teçhizat, çalışırken 1.000 watt veya daha fazla güç tüketebilir.

Kripto madenciliği işletmelerinin tek bir yerde yüzlerce hatta binlerce teçhizatı olabilir. Kazakistan’daki bir maden merkezi, 50.000 mining rig (“kule” de denilebilir) çalıştıracak şekilde donatılmıştır.

Rigler yalnızca güç almakla kalmaz, aynı zamanda ısı da üretir. Ne kadar çok teçhizatınız varsa, o kadar sıcak olur. Kulelerinizin erimesini istemiyorsanız, biraz soğutmaya ihtiyacınız var. Birçok madencilik teçhizatında birden fazla yerleşik bilgisayar fanı bulunur. Ancak birden fazla teçhizatınız varsa, oda hızla ısınır ve harici soğutma gerektirir. Bireyler tarafından yürütülenler gibi küçük operasyonlar, tipik bir ayakta duran hayranla idare edilebilir. Madencilik merkezleri ise çok daha fazla soğutmaya ihtiyaç duyar ve bu da ekstradan elektrik tüketimine sebep olur.

Mining (Madencilik) Ne Kadar Enerji Harcıyor?

Digiconomist’in Bitcoin Enerji Tüketim Endeksi, bir Bitcoin işleminin tamamlanmasının 1.544 kWh veya ortalama ABD hane halkı için yaklaşık 53 günlük güce eşdeğer olduğunu tahmin ediyor.

Bunu parasal terimlerle ifade etmek gerekirse, ABD’de kWh başına ortalama maliyet 13 senttir. Bu, bir Bitcoin işleminin 200 dolardan fazla enerji faturası üreteceği anlamına gelir.

Şubat ayında Cambridge Üniversitesi’nden yapılan bir analize göre Bitcoin madenciliği Arjantin’den daha fazla enerji kullandı.

Mining’deki Enerji Tüketimi Neden Çevreye Zarar Veriyor?

Fosil yakıtlar tüm dünyada enerji üretmek için kullanılmakta ve ABD’deki enerji kaynaklarının %60’ından fazlasını oluşturuyorlar. Bu yüzdenin çoğunluğu doğal gaz, azınlık ise kömürdür. Fosil yakıtların ürettiği karbondioksit atmosfere salınır, burada güneşten gelen ısıyı emer ve sera etkisine neden olur. Sera etkisi de bilindiği üzere çevre için çok zararlıdır.

Madencilik kuleleri daha fazla enerji tükettiğinden, yakındaki elektrik santrallerinin telafi etmek için daha fazla elektrik üretmesi gerekiyor ve bu da daha fazla fosil yakıt kullanılma olasılığını artırıyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et