Anasayfa Teknoloji Haberleri Bu Metal İleride Temiz Bir Güç Kaynağı Olabilir

Bu Metal İleride Temiz Bir Güç Kaynağı Olabilir

by Ege

Bizmut nasıl geleceğin temiz enerjisi olabilir?

Bizmut, eritildiğinde renkli geometrik kristaller oluşturan ve daha sonra yavaşça soğutulan ağır, kırılgan bir metaldir. En yaygın olarak Pepto Bismol’ün ana bileşeni olarak bilinir – daha az yaygın olarak bizmut subsalisilat olarak bilinir. Ve bir gün, elektronik cihazlarınıza güç sağlamak için kullanılabilir.

Imperial College London’da malzeme bölümünde öğretim görevlisi olan Robert Hoye gibi bilim adamları, fotovoltaiklerde bizmut bazlı bileşikler kullanıyorlar – ışığı enerjiye dönüştüren malzemeler. Bizmut, onu yalnızca güneş pilleri için iyi bir aday yapmakla kalmayıp, aynı zamanda geleneksel fotovoltaiklerin çok iyi performans göstermediği bir yer olan iç mekan kullanımı için harika kılan benzersiz elektronik özelliklere sahiptir. Hoye, bunun bir gün ev sensörleri ve sağlık monitörleri gibi milyarlarca iç mekan elektroniğindeki pil ihtiyacını değiştirebileceği anlamına geliyor.

Işığı emme yeteneğinin yanı sıra, bizmut tamamen toksik olmadığı için ideal bir pil değişimi sağlar. İnsanlara ve çevreye zarar verebilecek diğer metallerin aksine bizmut iyi huyludur. Bir çöplükte biterse, zehirli metalleri toprağa ve suya sızdırmayacaktır – kurşun, kadmiyum ve tellür gibi metaller içeren mevcut elektronik cihazlarla ilgili gerçek bir sorun.

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et