Anasayfa Teknoloji Haberleri Chrome, Safari, Firefox ve Edge’den, Büyük Ortaklık

Chrome, Safari, Firefox ve Edge’den, Büyük Ortaklık

by Ege

Google Chrome, Apple Safari, Mozilla Firefox ve Microsoft Edge tarayıcılarının ardındaki gruplar, World Wide Web Consortium’da yaptıkları ortak bir basın toplantısında, birleşik ve daha inançlı bir eklenti sistemi oluşturmak için bir ortaya geldiklerini, WebExtensions Community Group ismi altında çalışmalar yürüteceklerini duyurdu.

Bu çalışmalar birebir vakitte uygulama geliştiricilere tarayıcı uzantısı yazmayı kolaylaştıracak araçlar sağlamayı da vaat ediyor. Ortak bir standart, tarayıcılar ortasındaki farkların köprülerle birleştirilmesini sağlayacak. Küme yaptığı açıklamada tarayıcıları birbirine yakınlaştırmayı ve gelecek için bir yol haritası belirlemeyi hedeflediklerini söylüyor. Lakin şu anda bunun ne vakit gerçekleşeceğine dair bir tarih verilmiş değil.

Eklentiler, PC’lerdeki tarayıcılar için çok kıymetli. Bu küçük yazılımlar şifre yöneticileriyle entegre olabiliyor, reklamları engelleyebiliyor, internette sizi izleyen kodu fonksiyonsuz hale getirebiliyor ve alışveriş sepetinize eser koyarken kupon toplamanızı sağlayabiliyor. Buna ek olarak tarayıcı fonksiyonlarını artıran ve eğlenceli birçok eklenti de bulunuyor.

Dünya’da en çok kullanılan tarayıcı Google Chrome olduğundan ötürü en çok eklenti bu tarayıcı için yazılıyor. Lakin bu tarayıcı için yazılan eklentiler ortada farklar olduğundan ötürü başka tarayıcılarda çalışmıyor. Standardizasyon geldiğinde, eklenti geliştiricilerin hayatı kolaylaşacak ve yazdıkları eklentiyi öbür platformlarda da az bir zahmetle yayınlayabilecekler.

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et