Anasayfa Kripto Para El Salvador, Bitcoin’i Ulusal Para Olarak Kabul Edecek

El Salvador, Bitcoin’i Ulusal Para Olarak Kabul Edecek

by Ege

2018 yılından beri devam eden uzunca bir düşüş sürecinin akabinde kripto para piyasaları, geçtiğimiz 2020 yılının sonunda tekrardan yükseliş periyoduna girmişti. Bitcoin’in her ay rekor tazelediği bu periyotta piyasaya birçok yeni yatırımcı girmiş, kripto paraların tesir alanı tüm dünyaya ulaşınca da devletler ve otoriteler bu piyasalara bir düzenleme getirmek için birer birer çalışmalara başladığını duyurmuştu.

Bu kapsamda Türkiye de kripto varlık düzenlemeleri üzerinde çalışmaya devam ediyor. Hatta Bakan Elvan, geçtiğimiz hafta gelinen son noktayı açıklamış ve üzerinde çalışılan alanlar kamuoyuyla paylaşılmıştı. Bugünse öbür ülkelerin üzerinde çalıştığı düzenlemelerden farklı olarak bir Orta Amerika ülkesi olan El Salvador, Bitcoin’i resmi para ünitesi olarak kabul edecek birinci ülke olmak için çalışmalara başladığını duyurdu.

El Salvador, Bitcoin’i resmi para ünitesi haline getirmeyi planlıyor:

El Salvador Devlet Lideri Nayib Bukele, Miami’de düzenlenen ve tarihin en büyük Bitcoin aktifliği olarak nitelendirilen Bitcoin 2021’de yayınlanan bir görüntüde, El Salvador’un Bitcoin teknolojisini kullanarak ülkenin çağdaş finansal altyapısını inşa etmek için dijital cüzdan şirketi Strike ile paydaşlık kurduğunu duyurdu.

Lider Bukele ayrıyeten Bitcoin’i ülkesinde ulusal para haline getirmek için önümüzdeki hafta bir yasa tasarısı sunacağını açıkladı. Yasanın yürürlüğe girmeden evvel yasama meclisinin onayından geçmesi gerekse de Bukele’nin siyasi partisinin yasama organını sıkı bir formda denetim ettiği biliniyor. Bu nedenle El Salvador, büyük ihtimalle dünya üzerinde bir Bitcoin standardı benimseyen birinci insan olacak.

‘Şu andan itibaren El Salvador birinci Bitcoin ülkesi olacak’

Hususla ilgili olarak bu hareketin Bitcoin için dünya çapında “savaşı başlatan birinci atış” olarak duyulacağını söyledi. Kelamlarına “Şu andan itibaren El Salvador birinci Bitcoin ülkesi olacak” biçiminde devam eden Mallers, “Burada dönüştürücü olan şey, Bitcoin’in hem şimdiye kadar yaratılmış en büyük rezerv varlık hem de üstün bir nakdî ağ olmasıdır. Bitcoin tutmak, gelişmekte olan ekonomileri prestiji para enflasyonunun mümkün şoklarından müdafaanın bir yolunu sunuyor” dedi.

Mallers ayrıyeten hareketin, bireylere, işletmelere ve kamu kesimi hizmetlerine yarar sağlayan açık bir ağda, günlük kullanım durumları için Bitcoin’in gücünü ve potansiyelini açığa çıkarmaya yardımcı olacağını söyledi.

İnsanların yaklaşık %70’inin banka hesabı yahut kredi kartının bulunmadığı, mali açıdan istikrarsız ve nakit bir iktisada sahip olan El Salvador’da para transferleri yahut göçmenlerin meskene gönderdiği para, gayrisafi yurt içi hasılanın %20’sinden fazlasını oluşturuyor. Yerleşik hizmetler, ulaşması günler sürebilen ve bazen fizikî karşılama gerektiren bu memleketler arası transferler için %10 yahut üzerinde fiyatlar talep edebiliyor.

El Salvador’da işlerin nasıl yürüyeceği, Bitcoin’in istikrarsız iktisada bir deva olup olmayacağı şimdi bilinmiyor. Lakin haber, kısa müddette tüm dünyada duyuldu ve tesirlerinin önümüzdeki günlerde piyasalarda devam etmesi bekleniyor.

Pekala, sizce El Salvador’dan sonra öbür ülkeler de Bitcoin’i ulusal para ünitesi olarak kabul eder mi? Bu noktada dünyanın en güçlü ekonomilerinden Çin’in daha evvel Bitcoin’i “bir para ünitesi olarak değil, ‘bir yatırım aracı olarak görülmesi’ gerektiği” ikazında bulunduğunu da hatırlatalım.

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et