Anasayfa Teknoloji Haberleri En Çok Nvidia Ekran Kartı mı Kullanılıyor; AMD mi? İşte Son Sonuçlar!

En Çok Nvidia Ekran Kartı mı Kullanılıyor; AMD mi? İşte Son Sonuçlar!

by Ege

Mayıs ayının Steam Donanım Anketi’ne nazaran Nvidia GPU’lar PC oyuncuları için en tanınan seçim olmaya devam ediyor. Anket, Steam kullanıcılarından kullandıkları donanımı paylaşmalarını istiyor ve Steam’i oyun satın almak ve oynamak için kullanan çok sayıda insan sayesinde, PC oyuncularının kullandıkları eserler kelam konusu olduğunda çoklukla bize neyin tanınan olup neyin olmadığı konusunda epey âlâ bir fikir veriyor.

Bu yüzden Mayıs ayının sonuçlarının Nvidia için hayli düzgün bir haber olduğu rahatlıkla söylenebilir. Firma, sırf en çok kullanılan 20 GPU’ya hakim olmakla kalmıyor (yalnızca iki eski AMD kartıyla birlikte), yeni RTX 3000 serisi kartları da sürat kazanıyor üzere gözüküyor.

En büyük büyüme, her ikisi de bir evvelki aya nazaran %0,10 büyüyen RTX 3060 ve RTX 3070‘de görülüyor. Bu kartlardan birini elde etmenin hakikaten ne kadar güç olduğu düşünüldüğünde, bu büyümenin bilhassa etkileyici olduğu kesin.

Bu ortada, AMD’nin yeni Radeon 6000 GPU’ları hala listede değil, bunun da Kırmızı Ekip için epeyce tasa verici bir durum olduğu söylenebilir. Genel olarak Nvidia eserleri, Steam kullanıcılarının bilgisayarlarındaki GPU’ların %75.63’ünü oluştururken AMD ise sırf %16.18’ini oluşturuyor.

RTX 3080 Ti ve RTX 3070 Ti’nin ortaya çıkmasıyla Nvidia’nın sayıları daha da artabilir; özellikle de bu kartlardan oyuncuların eline geçecek kadar stok üretilebilirse.

Pekala İşlemcilerde Durum Ne?

GPU alanı AMD için uygun görünmese de, Intel’den pazar hissesi çalmaya devam ettiği CPU alanında durum güzel gözüküyor. Son sonuçlara nazaran AMD işlemciler, ankette birinci kere kullanılan CPU’ların %30’unu oluşturuyor. Bu, Intel’i hala %70’te bırakıyor, lakin AMD’ye gerçek tertipli bir geçiş var üzere görünüyor.

Öbür sonuçlar, Windows 10’un açık orta en tanınan işletim sistemi, 16 GB’nin en tanınan RAM boyutu ve Nvidia GeForce GTX 1060’ın en tanınan GPU olduğunu gösteriyor.

Bu eskiyen kartın popülaritesi şaşırtan gelebilir, lakin en çok kullanılan çözünürlük 1080p olarak görülüyor ve bu da RTX 3090 üzere ultra üst seviye kartların neden o kadar tanınan olmadığını açıklıyor. Birçok kişi yüksek fiyat etiketinin de tesiriyle bu güç düzeyini gerekli görülmüyor. AMD bunu kendi avantajına kullanabilir ve Nvidia’ya baskı yapmak için bütçe ve orta aralığı (geleneksel olarak en güçlü pazarları) daha yeterli hedefleyebilir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et