Anasayfa Teknoloji Haberleri Facebook artık Covid-19’un insan yapımı olduğu iddialarını kaldırmayacak

Facebook artık Covid-19’un insan yapımı olduğu iddialarını kaldırmayacak

by Ege

Facebook, koronavirüsün insan yapımı olduğu iddialarını artık platformlarından kaldırmadığını söyledi.

Bu duyuru, Başkan Joe Biden’ın ABD istihbarat topluluğunu Covid-19’un kökenine yönelik çabalarını iki katına çıkarmaya yönlendirdiğini duyurmasından kısa bir süre sonra geldi.
Bir Facebook sözcüsü Çarşamba günü geç saatlerde CNN Business’a yaptığı açıklamada, “Covid-19’un kökenine ilişkin devam eden soruşturmalar ışığında ve halk sağlığı uzmanlarına danışarak, Covid-19’un insan yapmı olduğu iddiasını artık kaldırmayacağız” dedi.
Sözcü, “Pandeminin gelişen doğasına ayak uydurmak ve yeni gerçekler ve eğilimler ortaya çıktıkça politikalarımızı düzenli olarak güncellemek için sağlık uzmanlarıyla çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.
Biden Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD yetkililerine virüsün kökenlerini araştırmaları için 90 gün verdiğini duyurdu. Duyuru, bir ABD istihbarat raporunun Çin’in Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki birkaç araştırmacının Kasım 2019’da hastalandığını ve hastaneye kaldırılması gerektiğini tespit etmesinden sonra geldi – yeni bir ayrıntı, Biden’ın virüsün kökenini daha derinlemesine araştırmak için yeni kamuoyu baskısını körükledi.
“Bu raporun bir parçası olarak, Çin için özel sorular da dahil olmak üzere gerekli olabilecek daha fazla araştırma alanlarını sordum. Ayrıca bu çabanın Ulusal Laboratuvarlarımız ve hükümetimizin diğer kurumlarının İstihbarat Topluluğu’nun faaliyetlerini artırmaya yönelik çalışmalarını da içermesini istedim. Biden yaptığı açıklamada, İstihbarat Topluluğundan Kongre’yi çalışmalarından tam olarak haberdar etmesini istedim” dedi.
Facebook (FB), Şubat ayında yaptığı açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dahil olmak üzere önde gelen sağlık kuruluşlarıyla yapılan istişareler” sonrasında virüsün insan yapımı olduğu iddialarını kaldıracağını duyurdu. Sosyal ağ ayrıca, aşıyla ilgili yanlış bilgileri yayan ve halk sağlığı yetkilileri tarafından çürütülmüş diğer yanlış iddiaları yayan gönderileri de çekiyor.

Kaynak: CNN Business

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et