Anasayfa Teknoloji Haberleri Fastly Nedir ve Neden Sitelerin Çökmesine Sebep Oldu

Fastly Nedir ve Neden Sitelerin Çökmesine Sebep Oldu

by Ege

İnternet, Salı günü web’de 503 hatasının ortaya çıkmasıyla tamamen çöktü.

Bugün internetin koptuğu gün olarak hatırlanacak. Salı sabahı, Amazon, Reddit, Twitch, Pinterest dahil olmak üzere günlük olarak güvendiğimiz web sitelerinin çoğu Fastly adlı bir hizmette büyük bir kesinti nedeniyle çevrimdışı oldu. Baktığınız her yerde 503 hatası ve önemli hizmetlere ve sitelere erişememekten şikayet eden insanlar vardı.

Dünyanın her yerinden insanlar, Birleşik Krallık hükümetinin gov.uk web mülkleri gibi bazı hayati hizmetler de dahil olmak üzere sitelere erişmeye çalışırken Error: 503 mesajı alıyordu.

Neredeyse bir saat sonra, sorunun tespit edildiğini ve bir düzeltmenin uygulanmakta olduğunu bildirmek için durum sayfasını tekrar güncelledi. Şirket şu tweet’i attı: “Küresel olarak POP’larımızda kesintileri tetikleyen bir hizmet yapılandırması belirledik ve bu yapılandırmayı devre dışı bıraktık. Küresel ağımız tekrar çevrimiçi oluyor.”

Fastly nedir?


Fastly, 2011’den beri varlığını sürdüren bir bulut bilişim hizmet sağlayıcısıdır. 2017’de, web sitelerini onları kullanan kişilere daha yakın hale getirmek için tasarlanmış bir uç bulut platformunu piyasaya sürdü. Etkili bir şekilde bu, başka bir ülkede barındırılan bir web sitesine erişiyorsanız, o web sitesinin bir kısmını size daha yakın bir yerde depolayacağı anlamına gelir, böylece ihtiyacınız olduğunda o web sitesinin tüm içeriğini çok uzaklardan getirerek bant genişliğini boşa harcamanıza gerek kalmaz.

Bu, daha hızlı web sitesi yükleme süreleri sağlar ve bir web sayfasına girdiğinizde hızlı ve sorunsuz bir şekilde görünmesi için görüntüleri, videoları ve diğer yüksek yük içeriklerini optimize eder. Şirketin web sitesindeki övgüler arasında, Buzzfeed’de sayfa yüklemeyi %50 daha hızlı hale getirdiğini ve New York Times’ın seçim gecesi 2 milyon okuyucuyu aynı anda yönetmesine izin verdiğini söylüyor. Ayrıca, siteleri DDoS saldırılarına ve botlara karşı koruyarak ve bir web uygulaması güvenlik duvarı sağlayarak hayati siber güvenlik işlevlerini yerine getirir.

Fastly’nin arka uç web sunucuları ile bizim gördüğümüz şekliyle öne bakan internet arasında oturması nedeniyle, kendi tarafındaki herhangi bir hata tüm web sitelerinin kullanılamamasına neden olabilir. Uç bulut platformunun yerelleştirilmiş yapısı nedeniyle, hataların tüm bölgeleri aynı anda aynı şekilde etkilemediği anlamına da gelir (her ne kadar dünyanın her yerinden insanlar Salı günü sorun yaşadıklarını bildirmiş olsa da).

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et