Anasayfa Bilim Haberleri İzmir’de Normalin 7291 Katı Radyasyonlu Arazi

İzmir’de Normalin 7291 Katı Radyasyonlu Arazi

by Ege
radyasyon izmir gaziemir

İzmir’in Gaziemir ilçesindeki, radyoaktif atıkların gömülmüş olduğu eski kurşun fabrikası olarak da bilinen alanda yapılan ölçümde normal sınırın 7291 katı radyasyon tespit edildi.

Yapılan ölçümlerde cihaz 832.3µSv/h (mikrosievert/saat) oranını gösterdi. Independent Türkçe‘nin haberine göre radyasyon ölçüm aletinin gösterdiği 832.3’lük değeri yorumlayan Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden emekli öğretim Üyesi Dr. Enver Yaser Küçükgül, “Kurşun fabrikasının yıkık binalarında yapılan ölçümlerde 832 birime kadar ulaşılmış. Cihaz adeta sınırları zorlamış, 832.3 göstermiş. Yani ölçülen alanda normal değerin 7 bin 291 katı oranında radyasyon var. Yetkisi, sorumluluğu ve vatana halka hizmet borcu olan herkesi göreve davet ediyorum. Bu iş uluslararası kaçakçılık ve organize suçlar kapsamında araştırılacak bir konu olup, Interpol ve uluslararası yargıyı da harekete geçmeye çağırıyorum” dedi.

Bu oranda bir radyasyonun çevre halkı için ölümcül olduğu belirtildi ve bu atıkları bu alana döken şahıs veya firmaların sorgulanması gerektiği söylendi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et