Anasayfa Teknoloji Haberleri John McAfee Kimdir? Teknolojideki Olaylı Hayatı

John McAfee Kimdir? Teknolojideki Olaylı Hayatı

by Ege

Bir İspanyol mahkemesinin ABD’ye iade edilmesini talep etmesinden saatler sonra, John McAfee Çarşamba günü bir İspanyol hapishane hücresinde ölü bulundu. Katalan Adalet Bakanlığı, 75 yaşındaki McAfee’nin intihar ettiğini söyledi. McAfee’nin ölümünün detayları hala ortaya çıkıyor.

McAfee, Silikon Vadisi’nin en tanınmış öncülerinden biridir ve şu anda her yerde bulunan antivirüs teknolojisinin itici gücüdür. Bununla birlikte, sonraki yaşamına yasal sorunlar ve manşetleri kaplayan kişisel istismarlar hakim oldu.

John McAfee kimdir? ne yarattı?

John McAfee’yi hiç duymamış olsanız bile, muhtemelen “McAfee” adını biliyorsunuzdur. McAfee, Windows PC’ler için en yaygın kullanılan virüsten koruma yazılımı sağlayıcılarından biridir ve öncü bir siber güvenlik şirketi olarak kabul edilmektedir. Bunun çoğu, 1987’de bilgisayarları IBM PC’ler için oluşturulan ilk bilgisayar virüsü olan Beyin virüsünden koruyan kodlar geliştirerek şirketi öne çıkaran John McAfee’nin kendisine borçludur.

McAfee’den ayrıldıktan sonra ne yaptı?

1994 yılında kendi adını taşıyan şirketten ayrıldıktan sonra McAfee, PowWow adlı Windows tabanlı bir anlık mesajlaşma uygulaması da dahil olmak üzere, çoğunlukla kısa ömürlü bir dizi ticari girişime girişti.

2008 yılına gelindiğinde, McAfee’nin dikkati bilgisayar virüslerinden gerçek virüslere kaymıştı. Bakterilerin birbirleriyle iletişim kurma mekanizması olan çekirdek algılamayı durdurabileceğini söylediği bitki bazlı antibiyotikler oluşturmak için Orta Amerika ülkesi Belize’ye taşındı. Tesisine 2012 yılında Belize’nin Çete Bastırma Birimi tarafından baskın düzenlendi ve McAfee’yi metamfetamin üretmekle suçladı. Olay sırasında köpeği vuruldu, pasaportuna ve silahlarına el konuldu. Kısa bir süre gözaltında tutulduktan sonra ücretsiz olarak serbest bırakıldı. McAfee, baskının ülkedeki yolsuzluğa karşı konuşmasına yanıt olarak yapıldığını söyledi.

BBC’ye verdiği demeçte, “Bir yıl boyunca oradaydım ve yerel politikacı bir temsilci gönderdi ve kampanya bağışı için 2 milyon dolar istedi” dedi. “Hayır dedim. İki hafta sonra yerleşkeme baskın yaptılar.”

O yılın ilerleyen saatlerinde, evinde kafasından vurularak ölü bulunan komşusu Gregory Faull’un öldürülmesiyle ilgili “ilgili kişi” oldu. McAfee, 2019 yılında bir Florida mahkemesi tarafından haksız bir ölüm davası kapsamında 25 milyon dolar ödemeye mahkum edildi.

McAfee o sırada Wired’e “[Faull’u vuran her kimse] benim için geleceğini düşündüm. Onu benim zannettiler” dedi. “Yanlış eve girdiler. O öldü. Onu öldürdüler. Bu beni korkuttu.”

McAfee, Faull’un öldürülmesinin ardından, hükümetinin kendisini öldürmek istediğinden endişe ettiğini söyleyerek Belize’den komşu Guatemala’ya kaçtı. Orada yetkililer tarafından gözaltına alındı, ancak Belize’ye geri gönderilmeden önce iki kalp krizi geçirdi. Daha sonra kalp krizlerinin, yetkilileri kendisini ABD’ye geri göndermeye teşvik etmeyi amaçlayan “bir hile” olduğunu kabul etti. Aralık 2012’de Miami’ye geri uçtu.

Başkan adayı oldu

McAfee, hem 2016 hem de 2020’de ABD başkanlığına aday oldu.

Eylül 2015’te 2016 yarışı için adaylığını açıkladı ve ilk başta yeni bir parti olan Siber Parti’ye başlayacağını söyledi. Aylar sonra, tavrını değiştirdi ve Liberter Parti’nin adaylığını kazanmaya çalıştı, diğer şeylerin yanı sıra ABD’nin siber güvenlik sisteminin yenilenmesini savundu. Sonunda Gary Johnson’a yenilerek üçüncü oldu.

McAfee 2020’de tekrar koştu, bu sefer “kripto topluluğuna” hizmet eden platformda çalıştı, ancak Mart 2020’de yarıştan çekildi.

McAfee Neden bir İspanyol hapishanesindeydi?

McAfee’nin kripto para yanlısı platformu, ABD’de yasal sorunlarla karşılaşmasının nedeninin bir parçası. McAfee, Adalet Bakanlığı tarafından vergi kaçırmaktan aranan Ekim 2020’de İspanya’da tutuklandı. Bir gün sonra, Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu tarafından menkul kıymet dolandırıcılığıyla suçlandı.

ABD’ye dönüşünü takip eden yıllarda, McAfee önde gelen bir teknoloji uzmanı ve kripto para birimi savunucusu oldu. SEC, Kasım 2017 ile 18 Şubat 2021 arasında, kripto para birimlerini Twitter takipçilerine tanıtarak, reklam yapması için kendisine ödeme yapıldığını açıklamadan 23 milyon dolar kazandığını söyledi. Ayrıca “pompala ve boşalt” planlarına katılmakla suçlandı – büyük miktarlarda az bilinen, ucuz kripto para birimleri satın almak, onları Twitter’da tanıtmak ve ardından büyük bir kâr için satmak.

ABD’li Başsavcı Audrey Strauss Mart ayında yaptığı açıklamada, “Davalılar, McAfee’nin Twitter hesabını kullanarak yüz binlerce Twitter takipçisine, gerçek, kişisel çıkarlarını gizlemek için yanlış ve yanıltıcı ifadeler yoluyla çeşitli kripto para birimlerini lanse eden mesajlar yayınlamak için kullandılar” dedi.

Vergi kaçakçılığına gelince, bir iddianame McAfee’nin konuşma anlaşmalarından, danışmanlıktan ve kripto para promosyonlarından milyonlarca dolar kazandığını, ancak 2014 ve 2018 yılları arasında vergi beyannamesi vermediğini iddia etti.

McAfee, tüm suçlamalardan suçlu bulunursa 30 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı ve Çarşamba günü, ölü bulunmadan saatler önce suçlamalarla yüzleşmek üzere ABD’ye iade edileceği açıklandı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et