Anasayfa Bilim Haberleri Kanaryaların İnanılmaz Bağışıklık Sistemi

Kanaryaların İnanılmaz Bağışıklık Sistemi

by Ege

Sağlıklı bir kuşun bağışıklık sisteminin tetiklenmesi için başka bir kuşun hastalandığını görmesi yeterli oluyor.

Araştırmacıların, 9 Haziran’da Biyoloji Mektuplarında çevrimiçi olarak bildirdiğine göre, ortak bir patojenle enfekte olmuş diğer kümes hayvanlarının görüş alanı içinde barındırılan sağlıklı kuşlar, kendileri enfekte olmamalarına rağmen bir bağışıklık tepkisi oluşturdular.

Storrs’daki Connecticut Üniversitesi’nden bir hastalık ekoloğu olan Ashley Love, “Bir çeşit görsel ipucunun bağışıklık fonksiyonunu değiştirebilmesi büyüleyici” diyor. Bu değişikliklerin kuşları tam olarak ne kadar koruduğu belirsizliğini koruyor, diyor.

Bağışıklık sistemleri nöbetçiler gibidir, istilacılar için vücutta devriye gezer ve bir patojen tespit edildiğinde süvarileri çağırır. Geleneksel olarak, patojenlerin bu tür bir tepkiyi teşvik etmek için gerçekten bedenlere girmesi gerekir.

“Birçok vahşi yaşam hastalığının bu bariz fiziksel semptomları var” diyor. Vahşi hayvanlar, enfekte olabilecekleri ilk işarette immünolojik olarak hazırlanabilirlerse, istilacı geldiğinde istilacıyla savaşmak için daha donanımlı olabilirler.

Bu önceden tetiklenen bağışıklık sistemi mekanizmasının hastalığı önleme üzerindeki etkisi araştırılıyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et