Anasayfa Teknoloji Haberleri Teknoloji Firmaları Bal Arılarını Kurtarmaya Çalışıyor

Teknoloji Firmaları Bal Arılarını Kurtarmaya Çalışıyor

by Ege

Arıcılık, var olan en eski endüstrilerden biridir, ancak çok sayıda tehditle karşı karşıyadır. Bir dizi teknoloji firması, bal arısının daha parlak bir geleceğe sahip olmasına yardımcı olmayı umuyor.

ABD firması Best Bees Company‘nin baş bilim sorumlusu Noah Wilson-Rich, her yıl kaç tane Amerikan bal arısı kolonisinin ya da diğer adıyla bilinen kovanlarının ölmesinin üzücü olduğunu söylüyor.

Ölümcül bir parazit akar, böcek ilacı ve iklim değişikliğinden etkilenen bir anket, Nisan 2019 ile 2020 arasında ABD kovanlarının %43.7’sinin kaybolduğunu gösterdi. Bu, söz konusu çalışmanın 2010’da başlamasından bu yana ikinci en yüksek yıllık rakamdı.

Bay Wilson-Rich, “Bu, işlerin şu anda ne kadar karışık olduğunu gösteriyor” diyor.

Boston firması, çatılardan arka bahçelere kadar her yerde ticari ve konut mülklerine kovanlar kuruyor. Ardından personeli, tüm arı kolonilerinin sağlığını izlemek ve kaydetmek için gelişmiş bir yazılım sistemi kullanıyor.

Veriler, arıların durumunu daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılarla paylaşılıyor.

Bay Wilson-Rich, “Gelişen arı kovanlarının neden yaşadığına bakıyoruz” diyor. “Neden daha iyi olduklarını anlamamız gerekiyor. Bu araştırma verileriyle harika faydalar elde edebiliriz… bize arıların gerçekte nasıl olduğunu anlatıyor.”

2020’de tahmini 9,2 milyar dolar (6,5 milyar sterlin) değerindeki küresel bal endüstrisi ile, arıları izlemek ve onlara bakmak için teknolojinin artan kullanımının arkasında önemli bir ticari zorunluluk da var. Özellikle koronavirüs pandemisinin zihinleri daha geniş gıda tedarik sorunlarına odakladığı bir zamanda.

Arılar Neden Çok Önemli?

1,4 milyar tarım işi ve dünyanın gıda arzının dörtte üçü yılda yaklaşık 577 milyar dolar mahsullerin tozlaşmasına bağlı
Ve dünya nüfusunun %90’ını besleyen 100 mahsul türünden 70’i evcil ve yabani arılar tarafından tozlaştırılıyor.
Her türden bitkinin yayılması arılara bağlı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et