Anasayfa Sosyal Medya TikTok, Kullanıcıların Parmak İzlerini Toplayabilecek

TikTok, Kullanıcıların Parmak İzlerini Toplayabilecek

by Ege

TikTok son zamanlarda yeniden bilgi ihlalleri ve skandalları ile gündemde. Çinli sosyal medya devinin ismi devamlı bu cins skandallarla anılsa da milyon dolarlar kazanıyor ve kazandırıyor desek yanlış olmaz.

TikTok’un bu seferki skandalı ise azıcık değişik. Firmanın yeni yayınladığı gizlilik politikasına göre TikTok’un sahibi olan ByteDance’in kullanıcıların biyometrik bilgilerinin kaydedilip toplanmasının önü açılmış olacak.

Veriler güvende mi?

TikTok’un son güncellenen gizlilik politikasında “Ses ve Görüntü Bilgileri” adı altında yeni bir başlıkta yer alan bilgilere göre bu veriler otomatik şekilde toplanacak. Toplanacak biyometrik verilerin “Özel video efektleri, içerik yönetimi, kullanıcıların demografik bilgileri, reklam tanıtım tavsiyeleri ve kişisel olmayan doğrulama bilgileri” için kullanılacağı belirtiliyor. Burada “biyometrik veri”den kasıt ise kullanıcıların yüz tanıma ve parmak izi verileri.

Şimdilik bu bilgileri yalnızca Amerika’de bulunan kullanıcılardan toplayan TikTok, önümüzdeki günlerde yeni gizlilik politikasını bütün dünyaya yayabilir. TikTok’un basın sözcüsü, yapmış olduğu açıklamada “Şu anda bu bilgilerin tamamını Amerika yasalarına uygun bir şekilde toplamaktayız. Yasalar gerektirdiğinde bu bilgileri toplamak için kullanıcılardan gerekli izinleri de alacağız.” dedi.

Bu TikTok’un ilk vakası da değil üstelik. Sosyal medya devi, 2020 senesinde kullanıcıların panoya kopyaladıkları metinleri izinsiz toplarken de yakalanmıştı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et