Anasayfa Bilim Haberleri Uzayda ilk bebek ne zaman doğacak?

Uzayda ilk bebek ne zaman doğacak?

by Ege

İlk bebek Dünya dışında doğduğunda, insanlığın Afrika’dan çıkışı kadar önemli bir dönüm noktası olacak. Böyle bir doğum, insan türü için çok gezegenli bir uygarlığın başlangıcını işaretleyecektir. Uzay Çağı’nın ilk yarım yüzyılı boyunca, yalnızca hükümetler uyduları ve insanları Dünya yörüngesine fırlattı. Artık. Yüzlerce özel uzay şirketi, halihazırda 300 milyar ABD doları yıllık geliri olan yeni bir endüstri inşa ediyor. İnsanların uzaydaki geleceği hakkında bir kitap ve bir dizi makale yazan bir astronomi profesörü Chris Impey bu konudaki düşüncelerini şöyle aktardı “Bugün, uzaydaki tüm aktivite Dünya’ya bağlı. Ancak yaklaşık 30 yıl içinde insanların uzayda yaşamaya başlayacağını ve kısa bir süre sonra ilk Dünya dışı bebeğin doğacağını tahmin ediyorum.”

Ay’da veya Mars’ta Yaşamak

Bir uzay aracı için, Mars’a yolculuk, Ay’a yapılan bir yolculuktan yaklaşık 1000 kat daha uzaktır, bu nedenle Ay, insanlığın evden uzaktaki ilk evi olacaktır.

Çin, 2036 ile 2045 yılları arasında Ay’ın Güney Kutbu’nda uzun vadeli bir tesis inşa etmek için Rusya ile ortaklık kuruyor. NASA, 2024’te “Ay’a botlar” koymayı ve önümüzdeki on yıl içinde Artemis Ana Kampı adında kalıcı bir yerleşim kurmayı planlıyor. Artemis görevinin bir parçası olarak NASA, 2024’te Gateway adlı bir ay uzay istasyonunu da başlatmayı planlıyor. NASA, bu ve gelecekteki ay projeleri için SpaceX ile birlikte çalışıyor ve ay istasyonu, SpaceX’in gelecekteki ay kolonisini yeniden tedarik etmesini kolaylaştıracak.

Ay Mars’a geldikten sonra ve SpaceX ile NASA arasındaki işbirliği, oraya ulaşmak için zaman çizelgesini hızlandırıyor. NASA’nın planları amaca yönelik, ancak kuruluş bir zaman çizelgesi vermedi. Elon Musk ise 2050 yılına kadar Mars’ta bir koloni kurmayı planladığını yüksek sesle ilan etti. İnsanlığın Ay’ı kolonileştirme girişimi, Mars’ta karşılaşabileceğimiz zorluklar hakkında bize iyi bir fikir verecektir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et