Anasayfa Teknoloji Haberleri Yakında Herkes Elektrikli Araba Sahibi Olacak

Yakında Herkes Elektrikli Araba Sahibi Olacak

by Ege

Elektrikli arabalar neden düşündüğünüzden daha erken yayılacak?

Biliyorum, muhtemelen henüz bir tane bile sürmedin, bir tane satın almayı ciddi olarak düşünmedin, bu yüzden tahmin biraz cesur gelebilir, ama yazıyı okumaya devam edersen ne dediğimi anlayacaksın.

Henry Ford’un ilk üretim hattının 1913’te geri dönmeye başlamasından bu yana otomobil üretimindeki en büyük devrimin ortasındayız.

Ve tahmin ettiğinizden çok daha hızlı gerçekleşmesi muhtemeldir.

Birçok endüstri gözlemcisi, elektrikli araç (EV) satışlarının çok hızlı bir şekilde benzinli ve dizel arabaları alt edeceği devrilme noktasını çoktan geçtiğimize inanıyor.

Kesinlikle dünyanın büyük otomobil üreticilerinin düşündüğü şey bu.

Ve bunlar sadece premium markalar değil.

General Motors, 2035 yılına kadar sadece elektrikli araçlar üreteceğini, Ford, Avrupa’da satılan tüm araçların 2030 yılına kadar elektrikli olacağını ve VW, 2030 yılına kadar satışlarının %70’inin elektrikli olacağını söylüyor.

Bu bir moda değil.

Evet, dünyadaki birçok hükümetin benzinli ve dizel araçların satışını yasaklamak için hedefler belirlemesi, sürece ivme kazandırıyor.

Ancak içten yanmalı motorun sonunu kaçınılmaz kılan şey teknolojik bir devrimdir. Ve teknolojik devrimler çok hızlı olma eğilimindedir.

Jaguar, 2025’ten itibaren yalnızca elektrikli otomobilleri, 2030’dan itibaren Volvo’yu satmayı planlıyor ve geçen hafta İngiliz spor otomobil şirketi Lotus, 2028’den itibaren yalnızca elektrikli modeller satarak aynı şeyi yapacağını söyledi.

Ancak içten yanmalı motorun sonunu kaçınılmaz kılan şey teknolojik bir devrimdir. Ve teknolojik devrimler çok hızlı olma eğilimindedir.

Değişimin Eşiğindeyiz

Kaliforniya’daki Singularity Üniversitesi’nde enerji ve çevre eş başkanı Ramez Naam, bir devrilme noktasının eşiğinde olduğumuzu söylüyor.

Elektrikli araçlar, fosil yakıtlı araçlarla maliyet açısından rekabet edebilir hale gelir gelmez oyunun sona ereceğine inanıyor.

Tesla’nın kendine özgü tekno kralı Elon Musk kesinlikle buna inanıyor.

Geçen ay yatırımcılara Model 3’ün dünyanın en çok satan premium sedanı olduğunu söylüyor ve daha yeni, daha ucuz Model Y’nin her türden en çok satan otomobil olacağını tahmin ediyordu.

Musk toplantıya yaptığı açıklamada, “Müşterilerin elektrikli araçlara yönelik algısında gerçek bir değişim gördük ve talebimiz şimdiye kadar gördüğümüz en iyi talep” dedi.

Elektrikli araçlar benzinli ve dizel rakiplerini yoldan çıkarmadan önce yapılması gerekenler var.

En önemlisi, evinde araba yolu olsun ya da olmasın herkesin arabasını kolay ve ucuz bir şekilde şarj edebilmesi gerekiyor.

Bu, emek ve yatırım gerektirecek, ancak tıpkı bir asır önce geniş bir benzin istasyonu ağının hızla yakıt arabalarına yayılması gibi olacak.

Ve hala şüpheniz varsa, kendiniz için bir elektrikli araba denemenizi öneririm.

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et