Anasayfa Bilim Haberleri Yeni Bir Okyanus Kazandık: Güney Okyanusu

Yeni Bir Okyanus Kazandık: Güney Okyanusu

by Ege

Dünya Okyanus Günü’nde Güney Okyanusu, National Geographic’in harita yapımcıları tarafından resmen tanındı.

Geçtiğimiz yüzyıl boyunca National Geographic dergisi, dünya okyanuslarının dört tanımda haritalandırılmasından sorumluydu: Hint Okyanusu, Pasifik Okyanusu, Atlantik Okyanusu ve Arktik Okyanusu.

Bu dört adlandırma okulda öğrendiğimiz ilk coğrafya derslerinden biriydi, ancak şimdi ilk kez dergi okyanusun yeni bir bölümünü izole etti ve ona kendi adını verdi Güney Okyanusu.

Peki neden şimdi yeni bir okyanus geldi? Çok basit: O bölgedeki su, kendi ekolojik sınıflandırmasını garanti edecek kadar belirginleştiği için ayrı bir okyanus olarak sayıldı.

Güney Okyanusu’nun Özellikleri Nelerdir?

Yeni adlandırılan Güney Okyanusu, sularını kuzeydeki benzerlerinden ayıran inanılmaz derecede hızlı hareket eden bir akıntıyla çevrilidir. Antarktika Circumpolar Current olarak bilinen akımın akışı hızlıdır ve Antarktika çevresinde batıdan doğuya doğru hareket eder. Sınırı içinde, sular daha az tuzlu ve oldukça soğuktur, bu da Antarktika’yı sıcak suları uzaklaştırırken sıcaklığında tutmaya yardımcı olur.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nde deniz bilimcisi olan Seth Sykora-Bodie, National Geographic’e şunları söyledi: daha soğuk, dağlar daha ürkütücü ve gidebileceğiniz her yerden daha büyüleyici manzaralar.”

Okul çocuklarına hatırlanacak başka bir şey vermenin yanı sıra, yeni Güney Okyanusu’nun tanımı iklim değişikliğine karşı mücadele için önemlidir – suları ve iklim değişikliğinin Antarktika ve çevresi üzerindeki etkisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak hayati önem taşımaktadır.

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et