Anasayfa Nedir? ve Nasıl Yapılır? Binance Vadeli Likidasyon Nasıl Hesaplanır?

Binance Vadeli Likidasyon Nasıl Hesaplanır?

by admin

Likidasyon Nasıl Hesaplanır?

Likidasyon hesaplama aracını kullanarak short ve long kaldıraçlı işlemleriniz için hem likidasyonunuzu hem de karınızı kolayca hesaplayabilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak binance likidasyon hesaplama aracına ulaşabilirsiniz.

Vadeli Likidasyon Hesaplama Aracı

Likidasyon Nedir?

Likidasyon “liquidation” kelimesinin Türkçeye çevrilmiş halidir. Kelime anlamı “tasfiye” veya “satış” manasına gelmektedir. Daha yalın bir ifadeyle likidasyonu açıklayacak olursak;

Kaldıraçlı bir işlem açtığınızda, giriş fiyatınız ve likide fiyatınız olmak üzere iki fiyatla karşılaşırsınız. Buna ilave olarak “gösterge fiyatı” da yine bu alanda göreceğiniz terimdir. Peki, bunlar ne anlama geliyor?

Giriş Fiyatı: Örneğin Binance borasında “Vadeli işlem” menüsünden girerek HOT (Holo Chain) Coin’e 0,009035$ düzeyinden bir emir verdiniz ve fiyat verdiğiniz seviyeye geldiğinde HOT coini aldınız. Bu fiyat sizin giriş fiyatınızdır.

Gösterge Fiyatı: Giriş fiyatınızdan sonra piyasanın hareketine göre fiyatın yükselmesi veya düşmesi ile ekranda görülen anlık fiyat gösterge fiyatıdır.

Likidasyon Fiyatı: 0,009035$ düzeyinden 100$’lık bir işlem açtığınızı ve kaldıraç oranının X3 olduğunu varsayalım. Sistem, fiyatın bir seviyeye gelmesinden sonra paranızı kaybedeceğinizi söyler. Örneğin 0,009035$ düzeyinden işlem açtığınızda likidasyon fiyatınız 0,006085 olarak gösteriyorsa fiyat bu seviyeye düştüğünde paranızın tamamını kaybedersiniz.

Nasıl Likide Olunur?

Yukarıda kaldıraçlı işlemlerde göreceğiniz terimlerden bahsederken, likidasyon fiyatını açıkladık. Satın aldığınız kripto paranın fiyatı giriş fiyatından belli bir seviyeye düşmesi ile paranızı kaybetmeye “likide olma” denir. Bu işlemin mantığı şu biçimdedir;

Örneğin vadeli işlemlerde HOT Coin satın aldınız ve kaldıracı X3 seviyesine getirdiniz. Bunun anlamı şu demektir; “ben 100 dolarlık bir işlem ile X3 değerinde bir işlem açtım. Yani yüzde 3 oranında arttığında, paramdan X3 değerinde para kazanırım.”

Kabul edersiniz ki borsalar her ne kadar kullanıcılarına ayrı bir tecrübe sunmak ve daha fazla kazandırmak için kaldıraçlı işlemleri sunsalar da bunun karşılığında bir bedel elbette isterler. Yani yalnızca kazanmaya yönelik olduğunu düşünmek biraz mantıksız gelir. Buna karşın borsalar, kaldıraçlı işlemlerde risk oranını da kullanıcılarına belirtmektedir. Yani likide olma durumu, esasında işlem yaptığınız takdirde bir anlamda sözleşmeyi imzalayarak “kâr-zarar ortaktır” maddesini onaylamış olursunuz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et